Menu Zavrieť
+421 940 499 444 Kontakt
Úvod Prehľad článkov Ako vybrať správny alkohol tester?

Ako vybrať správny alkohol tester?



 Boli ste niekedy na večierku a premýšľali ste, či by ste mohli šoférovať? Existuje jednoduché riešenie. Alkohol testery Vám ukážu, koľko alkoholu ostáva v krvi. Všetko, čo potrebujú, je Váš dych.

 

Ako tester meria?

Najdôležitejším parametrom, na ktorý narazíte ako prvý, je typ alkohol testeru. Čidlo v podstate určuje, akým spôsobom alkohol tester funguje. Rozlišujeme dva hlavné typy čidiel.
Jedným z druhov meradiel je alkohol tester s polovodičovým čidlom. Disponuje nižšou cenou, ktorá si ale vyberá svoju daň. Aby mohol prístroj merať, musí sa čidlo zahriať aspoň na 300 °C. Pochopiteľným dôsledkom sú vysoké nároky kladené na batérie. Slabá batéria však znižuje spoľahlivosť alkohol testeru. Jednou z ďalších nevýhod je, že výsledky môžu byť pomerne ľahko ovplyvnené. Čidlo reaguje totiž aj na iné chemické látky, než je alkohol. Výsledky skresľuje cigaretový dym, žuvačky, kofeín alebo zubná pasta. Pre orientačné a občasné merania sú preto vhodnejšie alkohol testery s polovodičovými senzormi. Jedna vec, ktorú je treba mať na pamäti je obmedzená životnosť. Zariadenie vydrží zhruba 300-1000 meraní.
Spoľahlivejším a modernejším riešením je alkohol tester s elektrochemickým čidlom. Môžete sa stretnúť aj s označením Fuel Cell testery. Tento typ alkohol testeru funguje tak, že nasáva presný objem vzduchu riadený tlakovým senzorom. Vďaka tomu sa senzor pre prevádzku nemusí zahrievať na vysoké teploty, čo pomáha znižovať spotrebu energie. Pôvodne neboli alkohol testery s elektrochemickými čidlami cenovo dostupné. Postupne však spoločnosti, ktoré spočiatku vyrábali iba polovodičové alkohol testery, zahájili masovú výrobu elektrochemických alkohol testerov. Vďaka hromadnej výrobe došlo k zníženiu cenovej hladiny a elektrochemické typy meradiel sú teraz dostupnejšie pre každého.
Vďaka tomu, že elektrochemické čidlo reaguje iba na alkohol, prináša spoľahlivé výsledky. Meradlo je pripravené na časté používanie. Dokonca vydrží až 8 rokov. Tento typ meradiel vlastní nie len mnoho firiem, ale aj česká polícia. 
 
V skratke teda môžeme povedať, že alkoholové testy s elektrochemickým čidlom sú presnejšie a tiež disponujú dlhšou životnosťou.


Aká je odchýlka merania?

Než si meradlo kúpite, nezabudnite, že žiadne meranie nie je stopercentne presné. Namerané údaje sú iba orientačné. Otázkou však je, do akej miery. Kľúčová je v tomto prípade dostatočná spoľahlivosť, aby ste zistili, či si môžete sadnúť za volant.
 
Ako tento parameter sledovať? Hľadajte hodnotu odchýlky. Platí veľmi jednoduché pravidlo, čím je nižšia, tým je meradlo spoľahlivejšie. Z pravidla sa udáva v percentách. Ako ale poznať, že už je príliš vysoká?
 
±15% - veľmi nízka presnosť, bežná presnosť lacných polovodičových testerov
±10% - nízka presnosť, tieto hodnoty sú iba orientačné
±5% - vysoká presnosť, táto odchýlka je najbežnejšia na trhu elektrochemických testerov
0-5% - vynikajúca presnosť, ktorou disponujú iba najlepšie elektrochemické testery
 
Zo zoznamu je teda zrejmé, že existujú významné rozdiely medzi polovodičovými a elektrochemickými meradlami. Ak teda od svojho meradla očakávate spoľahlivé výsledky, potom by ste mali určite vybrať meradlo s elektrochemickým čidlom.

 

Ako často by sa mala robiť kalibrácia?

Alkohol testery podliehajú bežnému opotrebeniu. Tým sa postupne  znižuje spoľahlivosť meraní. Preto je potrebné meradlo kalibrovať. Jedná sa o konfiguračný proces, kde je tester nastavený na pôvodné vzorové údaje. Realizuje sa v kalibračnom laboratóriu, spravidla výrobcom. Pred nákupom alkohol testeru zvážte, ako často musí byť kalibrovaný a koľko kalibrácia bude stáť.
Aj v tomto prípade môžeme nájsť rozdiely medzi polovodičovými meradlami a elektrochemickými meradlami. Polovodičové meradlá je potrebné kalibrovať zhruba po 6 mesiacoch alebo 50-400 meraniach.

Chcete okamžité výsledky?


Jedným z praktických kritérií je časová náročnosť merania. Zistite, aký čas ubehne od spustenia meradla do spracovania Vašeho dychu. V tomto prípade je možné sledovať mnoho parametrov.
Doba prípravy merania predstavuje čas, ktorý ubehne od zapnutia meradla do chvíle, kedy je pripravené na použitie. Až vtedy je meradlo pripravené na rozbor Vašeho dychu a udania spoľahlivého výsledku. Polovodičové meradlá majú prirodzene vyššiu hodnotu, pretože ich senzor sa musí najprv zahriať na 300 °C. Tento časový rozsah je 20 až 180 sekúnd. Fuel Cell testery sú výrazne rýchlejšie. Po zapnutí je prístroj pripravený na dychovú skúšku do približne 4 až 18 sekúnd.
Ďalším kritériom je rýchlosť samotného merania. Ide o časový interval medzi meraním a zobrazením dát. Uvádza sa v sekundách a jeho rozptyl je skutočne široký – od 5 do 60 sekúnd.
V prípade potreby opakovaného merania je nutné dodržať dobu regenerácie meradla. Počas tejto doby sa prístroj zotaví a bude pripravený na ďalšiu dychovú skúšku. Obvykle meradlo potrebuje 15 až 30 sekúnd.
 

Čo a ako displej zobrazuje?


Na trhu nájdete dva bežné typy displejov. Prvým je LED displej s diodami. Ten je vizuálne výraznejší a disponuje dobrou viditeľnosťou aj v slabo osvetlenom prostredí. Pokiaľ je teda Vašim hlavním záujmom čitateľnosť, určite ho uvítate. Jeho drobnou nevýhodou je vyššia spotreba a obmedzená funkčnosť, ktorá neumožňuje zobrazenie ďalších dát.
Ďalšia možnosť je podsvietený LCD displej. Jeho hlavnými výhodami sú nižšia spotreba energie a viac možností. Medzi nich patrí napríklad zobrazenie menu.


Záleží Vám na výdrži?

Ako dlho vydrží meradlo v prevádzke? Hlavným ukazateľom je spôsob napájania. Tie lacnejšie meradlá sú obvykle napájané pomocou alkalických batérií AA alebo AAA. Výhodou je samozrejme výmena týchto batérií. 
Nevýhodou batérií je však ich menšia výdrž. Niektoré meradlá preto ponúkajú integrované akumulátory. V porovnaní s batériou nie je tak jednoduchá manipulácia pri výmene, ale všeobecne integrované akumulátory disponujú dlhšou dobou prevádzky.
Obrovským plusom je, že u niektorých modelov je možnosť nabíjať z počítača alebo zdroja auta.

 

Hľadáte niečo extra?

Každé meradlo je svojim spôsobom jedinečné. Môžete teda naraziť na mnoho ďalších funkcií, ktoré by sa Vám mohli hodiť.
Veľmi jednoduchou, ale predsa rozšírenou funkciou je automatické vypínanie. Pokiaľ je meradlo po určitú dobu nečinné, tak sa automaticky vypne. To samozrejme poteší batérie či akumulátor.
Ak okrem pohľadu na displej uvítate aj varovné signály,  môžete si zaobstarať meradlo so zvukovou zložkou. Na prípadný zbytkový alkohol v krvi Vás upozorní svojim pípaním. Aktivuje sa tiež napríklad pri upozornení na slabú batériu.
Ak plánujete využívať nadmerné dáta, uvítate rozšírenú konektivitu. Meradlo môžete pripojiť k svojmu chytrému telefónu, počítaču či tlačiarni.